Wzorcowanie konduktometru to kluczowy proces, który zapewnia dokładność i wiarygodność pomiarów przewodności elektrycznej cieczy. W tym artykule omówimy, czym jest wzorcowanie konduktometru, dlaczego jest ono ważne oraz jak przebiega proces kalibracji tego urządzenia. Dowiesz się również, gdzie znaleźć profesjonalne laboratorium wzorcujące przyrządy pomiarowe, które przeprowadzi wzorcowanie Twojego konduktometru.
Konduktometr jest to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru przewodności elektrycznej właściwej roztworów wodnych inaczej konduktancji. Jednostką przewodności elektrycznej jest simens (S), jednak najczęściej tę wielkość określa się w jednostkach:
- mikrosiemens na centymetr (µS/cm) lub
- milisimens na centymeter (mS/cm).
Przewodność elektryczna roztworów wodnych zależna jest od obecności jonów – anionów i kationów, ponieważ to jony posiadają ładunek elektryczny. Im więcej jonów w badanym roztworze tym lepsza przewodność.
Stosowanie konduktometrów do pomiaru przewodności elektrycznej ma szerokie zastosowanie w takich miejscach, jak np:
- przemysł spożywczy i kosmetyczny (np. monitorowanie zanieczyszczeń wody technologicznej czy pitnej)
- przemysł chemiczny (np. wykorzystywane w laboratoriach m.in. do miareczkowania konduktometrycznego).
Konduktometry często stosowane są do oznaczania zawartości soli rozpuszczalnych na wcześniej, odpowiednio przygotowanej, powierzchni konstrukcji stalowej. W tym celu wykorzystuje się tzw. Zestaw Bresle’a.
Pomiar zanieczyszczeń jonowych (czyli przewodności) ma bardzo duże znaczenie, ponieważ informuje o odpowiednim przygotowaniu powierzchni stalowej do nałożenia powłoki malarskiej. Jeżeli stężenie jonów (takich jak chlorki czy siarczany) będzie za wysokie może to spowodować defekty powłoki (pęcznienie, rozwarstwienie) lub problemy z przywieralnością powłoki do podłoża.
Aby wykonać taki pomiar należy:
- przykleić specjalną łatkę do oczyszczonej powierzchni,
- wstrzyknąć pod łatkę wodę destylowaną,
- następnie należy „wymieszać” wstrzykniętą wodę z ewentualnymi zanieczyszczeniami znajdującymi się na powierzchni,
- ostatnim krokiem jest odciągnięcie strzykawką wody z łatki i pomiar jej przewodności.
Wzorcowanie konduktometrów ma na celu określenie błędów wskazań, można je wykonać z zastosowaniem wzorców odniesienia lub metodą elektryczną.
Laboratorium Tenslab wykonuje wzorcowanie konduktometrów z wykorzystaniem certyfikowanych wzórców odniesienia o przewodności elektrycznej:
- 84,1 µS/cm
- 1413 µS/cm
- 12,88 mS/cm.
Regularne wzorcowanie konduktometrów jest ważne, ponieważ elektrody np. mogą ulec zniszczeniu co będzie wiązało się z błędnymi pomiarami i może prowadzić do nieodpowiedniego przygotowania powierzchni stalowej przed malowaniem, a to natomiast może doprowadzić do powstania ognisk korozji.