Skip to main content
Badanie przyczepności pull-off test – metoda odrywowa

Badanie przyczepności pull-off test – metoda odrywowa

Są to badania wykonywane pod kątem oceny przyczepności warstw powłoki do podłoża, choć mogą być stosowane również do pomiaru wytrzymałości na rozciąganie niektórych materiałów typu beton lub tynk. Metoda ta polega na pomiarze minimalnej siły, która przyłożona prostopadle do powierzchni, powoduje oderwanie się powłoki lub rozerwanie materiału.

Badanie rozpoczyna się odpowiednim przygotowaniem powierzchni i przyklejeniem stempli pomiarowych do próbki za pomocą kleju o odpowiedniej wytrzymałości  Po całkowitym utwardzeniu kleju wykonuje się nacięcia wokół stempli, aż do podłoża. Następnie stemple umieszcza się w głowicy centrującej urządzenia zrywającego, które generuje i mierzy siłę potrzebną do ich zerwania. Ważne jest, aby przyrost siły odbywał się z równomierną prędkością. Wynik pomiaru – siła, przy której nastąpiło oderwanie, przypadająca na jednostkę powierzchni stempla – jest wyrażony w MPa. Oprócz pomiaru siły istotne informacje dostarcza również obserwacja powierzchni po rozerwaniu. Uszkodzenie powłoki może być:

  • adhezyjne, kiedy zachodzi pomiędzy poszczególnymi warstwami (np. między podłożem a powłoką lub między podkładem a warstwą nawierzchniową),
  • kohezyjne, kiedy zachodzi w obrębie jednej warstwy,
  • mieszane adhezyjno-kohezyjne.

Zastosowanie tego badania pozwala na ocenę jakości powłok i ich przydatności w danych warunkach eksploatacyjnych i jest szeroko stosowane w celu oceny stanu technicznego konstrukcji, a także w przemyśle budowlanym, stoczniowym czy motoryzacyjnym. Przeprowadzanie testów pull-off może pomóc w odpowiednio wczesnym wykryciu ewentualnych wad wynikających ze złego przygotowania podłoża lub nieodpowiedniego doboru materiałów czy technologii, przekładając się na wzrost bezpieczeństwa użytkowników danych budynków lub maszyn i minimalizując ryzyko kosztownych finansowo i wizerunkowo błędów i reklamacji.

Sprawdź także:  Test kataplazmy - odporność na wilgotny okład

Wykonujemy badanie zgodnie z:

  • PN-EN ISO 4624 Farby i lakiery — Próba odrywania do oceny przyczepności
  • PN-EN ISO 16276-1 Ochrona konstrukcji stalowych przed korozją za pomocą ochronnych systemów malarskich — Ocena i kryteria przyjęcia adhezji/kohezji (wytrzymałości na odrywanie) powłoki — Część 1: Badanie metodą odrywania