Sprawdzenie zawartości soli na powierzchni metodą Bresle’a
Czystość podłoża przed malowaniem lub podobną obróbką to kluczowy aspekt wpływający na późniejszą przyczepność powłok. W wykrywaniu zanieczyszczeń, które mogą nie być widoczne gołym okiem, z pomocą przychodzi metoda Bresle’a – najczęściej używana do oceny obecności soli rozpuszczalnych w wodzie. Celem metody Bresle jest pomiar ilości soli (głównie chlorków) obecnych na powierzchniach, co pozwala ocenić, czy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana do aplikacji powłok.
Zestaw Bresla zawiera: wodę destylowaną, strzykawki z igłą, konduktometr, rękawice ochronne oraz tzw. ‘’łatki’’ Bresla zbudowane z silnej membrany otoczonej gąbką z klejem, która umożliwia przyklejenie łatki do powierzchni. Łatkę dokładnie przykleja się do badanej powierzchni, delikatnie dociskając palcem aby usunąć nadmiar powietrza z wewnątrz. Warto dodać, że badanie należy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ na dłoniach, w pocie ludzkim, występuje sól, która mogłaby zafałszować wyniki. W strzykawkę nabieramy odpowiednią ilość wody, dopasowaną do powierzchni użytej celki. Na początku badamy konduktywność samej wody, a następnie tę samą wodę wstrzykujemy do membrany przez jej gąbczastą obwódkę. Ważne jest, aby wbić ją w odpowiedni sposób tzn. pod kątem ok. 30°, tak żeby nie przebić membrany. Wstrzykniętą wodę kilkukrotnie wpuszczamy i wypuszczamy oraz w międzyczasie masujemy membranę, aby sole efektywniej się rozpuściły. Następnie, po ok. 10 minutach, roztwór pobieramy ponownie do strzykawki i badamy konduktywność. Znając powierzchnię łatki, objętość użytej wody oraz różnicę konduktywności z obu pomiarów możemy wyznaczyć gęstość powierzchniową soli obecnych na badanym obszarze.
Wykonujemy badanie zgodnie z:
- PN-EN ISO 8502-6 Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów — Badania służące do oceny czystości powierzchni — Część 6: Ekstrakcja rozpuszczalnych w wodzie zanieczyszczeń do analizy (Metoda Bresle’a)